(Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2012 r. z późniejszymi zmianami w sprawie domów pomocy społecznej)
Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.
Podstawą skierowania do Domu Pomocy Społecznej jest:
- Pisemny wniosek osoby ubiegającej się o skierowanie do DPS, złożony do Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby w dniu jej kierowania, zawierający zgodę osoby ubiegającej się lub jej przedstawiciela ustawowego (opiekuna prawnego). Wniosek może zgłosić inna osoba.
- Rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika socjalnego Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby ubiegającej się w dniu jej kierowania, zawierający w szczególności pisemne stwierdzenie braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania przez rodzinę i gminę.
Do rodzinnego wywiadu środowiskowego załącza się wymagane dokumenty, w tym decyzję organu emerytalno – rentowego ustalającą wysokość emerytury bądź renty lub decyzję o przyznaniu zasiłku stałego, oraz pisemną zgodę na ponoszenie opłaty za pobyt w placówce.
W przypadku kierowania osoby ubezwłasnowolnionej wymagane są dodatkowo:
- Postanowienie Sądu o ubezwłasnowolnieniu osoby umieszczanej w DPS,
- Postanowienie Sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego,
- Postanowienie Sądu zezwalające opiekunowi prawnemu na umieszczenie osoby ubezwłasnowolnionej w DPS.
Po skompletowaniu dokumentów Ośrodek Pomocy Społecznej właściwy dla miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej wydaje decyzję kierującą do Domu Pomocy Społecznej oraz decyzję ustalającą opłatę za pobyt w placówce.
Komplet dokumentów zebranych przez Ośrodek Pomocy Społecznej zostaje przekazany do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie w celu wydania decyzji umieszczającej.
W nagłych wypadkach wynikających ze zdarzeń losowych, skierowanie i umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej może nastąpić poza kolejnością oraz bez przedłożenia potrzebnych dokumentów. Dokumenty te powinny zostać skompletowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w terminie trzech miesięcy od dnia przyjęcia tej osoby do Domu.
Pobyt w Domu Pomocy Społecznej jest odpłatny w wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania. Mieszkaniec Domu ponosi odpłatność w wysokości 70% swojego dochodu, 30 % do dyspozycji własnej.